روز جهانی گذرواژه

روز جهانی گذرواژه

گذرواژه چیست و چه اهمیتی دارد؟

گذرواژه یا پسورد یک کلمه یا ترکیبی از کاراکترها می باشد که برای تایید و اعتبار سنجی افراد برای دسترسی به یک منبع استفاده می شود. رمز عبور یا همان پسورد از دوران باستان مورد استفاده بوده و برای محفوظ نگه داشتن اسرار از کسانی که نباید به آن دسترسی پیدا می کردند مورد استفاده قرار میگرفت. با توجه به قدمت پسورد و همچنین استفاده ی گسترده تر، متنوع تر و بسیار بیشتر از آن و اطلاعاتی که با استفاده از این پسوردها آنها را محافظت میکنیم به اهمیت بسیار بالای پسوردها پی میبریم. اطلاعاتی که به وسیله ی پسوردها محافظت میکنیم مانند اطلاعات بانکی و محتویات موجود در حساب های شبکه های اجتماعی ما هستند که لو رفتن این اطلاعات باعث تجاوز به حریم خصوصی هر فرد می باشد. بنابراین هرکس که از پسورد برای محفوظ نگه داشتن اطلاعاتش استفاده میکند باید از اهمیت آن آگاه بوده و تلاش کند از پسوردهای قدرتمند استفاده کند.
برای اطلاع رسانی بهتر در مورد اهمیت رمز عبور اولین پنج شنبه از ماه مِی هر سال را روز جهانی گذرواژه نامگذاری کرده اند و هدف از این کار اطلاع رسانی و آگاهی دادن در مورد اهمیت انتخاب پسورد مناسب است. به همین بهانه چهار نکته اساسی که به داشتن پسورد قوی تر و امنیت بیشتر منجر می شود را بررسی میکنیم:

۱) پسورد قوی بسازید
یک پسورد قوی شامل حداقل ۸ کاراکتر میشود که بهتر است از همه ی ۴ نوع مختلف کاراکترهای قابل استفاده یعنیحروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و کاراکترهای علامت گذاری مانند :« ! ؟ ٫ * و …» استفاده شود. البته ۸ کارارکتر حداقل مقدار امن برای طول یک پسورد می باشد، با طولانی تر کردن پسورد مطمئنا امنیت آن نیز بالاتر خواهد رفت. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید که از انتخاب جمله، کلمات معنی دار پشت سر هم، شماره های موبایل، شناسنامه، گدرنامه، نام، تاریخ تولد و موارد مشابه اجتناب کنید.

۲) استفاده از پسوردهای مختلف برای هر حساب کاربری

برای هر حساب کاربری در سایت ها و اپلیکیشن های مختلف از پسورد متفاوت استفاده کنید. اگر پسورد همه ی حساب های کاربری شما یکی باشد در صورتی که پسورد شما لو رود باعث دسترسی به اطلاعات تمام حساب های شما خواهد شد. در صورتی که با انتخاب پسوردهای متفاوت میتوان جلوی چنین فاجعه ای را گرفت. این موضوع خصوصا در مورد حساب های مالی و بانکی بسیار حائز اهمیت است. اما با توجه به اینکه امروزه هرکس تعداد قابل توجهی حساب کاربری در سایت ها و شبکه های مختلف دارد به خاطر سپردن این تعداد پسورد کاری دشوار و ریسکی می باشد که با معرفی یک نرم افزار در مورد بعدی این مشکل را کاملا برطرف میکنیم.
۳) استفاده از نرم افزارهای مدیریت پسورد

نرم افزارهای مدیریت پسورد مانند Keepass و Lastpass میتوانند به نگهداری امن پسوردهای مختلف شما کمک کنند. برای استفاده از این نرم افزارها نیاز به یک پسورد اصلی دارید که فقط آن را باید حفظ کنید و پس از ورود به نرم افزار به کمک آن مسترپسورد میتوانید پسوردهای دیگر خود را ازآن استخراج کنید. همچنین این نرم افزارها قابلیت ساخت پسوردهای قدرتمند را نیز دارند و میتوانند برای ساخت پسورد خوب شما را یاری کنند.

۴) روشن کردن قابلیت ورود دو مرحله ای
قابلیت ورود دو مرحله ای یه لایه ی امنیتی فراتر از پسورد است. به این صورت که برای ورود به حساب کاربری خود پس از وارد کردن پسورد نیاز به وارد کردن یک کد که معمولا از طریق موبایل برای شما ارسال میشود دارید. در بعضی موارد نیز میتواند به شکل یک سوال امنیتی یا اسکن اثرانگشت باشد. این قابلیت معمولا به طور پیش فرض فعال نیست و هرکس که بخواهد از آن استفاده کند باید در نرم افزار یا سایت مورد نظر در تنظیمات امنیتی به دنبال آن بگردد.

امروزه با توجه به گسترش روزافزون اطلاعات و تکنولوژی و استفاده های مخرب از آن هیچگاه نمیتوان ادعا کرد که میتوانیم ۱۰۰٪ از امنیت اطلاعات خود اطمینان داشته باشیم اما با رعایت نکاتی مانند آنچه در این مقاله گفته شد میتوان تا حدود زیادی از امنیت اطلاعاتمان مطمئن شویم.


منبع: irPowerWeb

برچسب‌ها:,

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'check_theme_xyz' not found or invalid function name in /home/vascoitc/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288