آموزش ساخت شناسه ایرنیک

آموزش ساخت شناسه ایرنیک

قبل از اینکه به آموزش ثبت دامنه در سامانه ایرنیک بپردازیم بهتر است این نکته را به اطلاع شما برسانیم که ایرنیک، مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران) می‌باشد و اگر شما خواستار دیگر دامنه‌ها نظیر دات کام (.com) و… هستید متأسفانه این سامانه برای شما کارایی ندارد.

ابتدا باید در سایت ایرنیک یک شناسه کاربری بسازید برای این کار از دکمه مشخصه‌های شناسه در بالا و سمت چپ صفحه گزینه ساختن شناسه کاربری را انتخاب نمایید.

در این صفحه شما چند گزینه پیش رو دارید که در زیر به شرح هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

  • گزینه اول مخصوص ثبت دامنه‌های شخصی است، در واقع اگر شما این شناسه را برای ثبت یک دامنه شخصی ایجاد می‌کنید باید این گزینه را انتخاب نمایید. صاحبان این شناسه تنها می‌توانند دامنه‌هایی از با پسوند.ir و.iran و .id را ثبت کنند.

 

  • اگر این شناسه را برای یک شرکت یا مرکز به ثبت رسیده ایجاد می‌کنید گزینه دوم را انتخاب کنید. همانطورکه در متن راهنمای این گزینه نیز درج شده این مورد مخصوص تمامی شرکت‌ها (اعم از مسئولیت محدود، سهامی عام و …)، مؤسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند می‌باشد. صاحبان این شناسه تنها می‌توانند دامنه‌هایی از با پسوند.ir و.iran و .co.ir ‎.org.ir ‎.net.ir را ثبت کنند.

  • تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و مؤسسات وابسته به قوای سه‌گانه باید این گزینه را انتخاب نمایند صاحبان این نوع شناسه فقط می‌توانند به‌عنوان صاحب‌امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند: .ir .ایران ‎.gov.ir .co.ir

 

 

  • مرکز آموزشی و پژوهشی: تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند. صاحبان این نوع شناسه فقط می‌توانند به‌عنوان صاحب‌امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند: ‎.ir ‏.ایران ‎.sch.ir ‎.ac.ir ‎.org.ir

 

 

  • شناسه‌ی محدود: صاحبان این نوع شناسه می‌توانند در کنار درخواست برای ثبت دامنه، به‌عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرار گیرند. اشخاص حقیقی که در نظر دارند تنها برای دیگران دامنه ثبت کنند یا تنها به‌عنوان رابط فنی و مالی دامنه‌ها معرفی شوند می‌توانند با واردکردن حداقل اطلاعات، شناسه دریافت کنند.

 

 

گزینه موردنظر را انتخاب کنید تا وارد مرحله بعدی از ساخت شناسه کاربری شوید.

اگر در مرحله قبل گزینه اول را انتخاب نموده باشید واردکردن نام سازمان در اینجا الزامی نیست اما در غیر این صورت واردکردن نام سازمان یا موسسه ضروری می‌باشد.

در قسمت اول نام و نام خانوادگی را با حروف لاتین و در قسمت دوم با حروف فارسی وارد نمایید.

 

 

در قسمت اطلاعات احراز هویت کد ملی خود را به همراه کاراکتر dash یا همان خط تیره (و نه خط زیر (UnderLine)) وارد نمایید. ورود این اطلاعات توسط شما ضروری می‌باشد و عدم ورود این اطلاعات باعث جلوگیری از رفتن به مرحله بعد می‌باشد.

 

 

در قسمت بعد نشانی پستی خود را به‌صورت کامل در جعبه متن‌های موجود درج نمایید.

 

 

نکته: بهتر است قبل از ورود اطلاعات در هر باکس ابتدا به فرمت راهنمای آن باکس توجه نمایید تا از بروز هرگونه مشکل در پیشرفت مراحل جلوگیری به عمل آید.

 در ادامه از شما آدرس پست الکترونیک یا همان ایمیل و پرسش و پاسخ یک سؤال محرمانه را می‌خواهد. دلیل پرسش این سؤالات این است که در موادی مانند از دست دادن گذرواژه ایرنیک از این اطلاعات جهت بازنشاندن گذرواژه استفاده می‌کند.

 

 

در این قسمت سه نوع پیش‌فرض با سطوح مختلف مربوط به تنظیمات حریم خصوصی برای این شناسه و به‌ویژه میزان ارتباط این شناسه با سایر شناسه‌ها قرار دارد. با نظر شخصی خود یکی از این گزینه‌ها را انتخاب نمایید و وارد مرحله بعد شوید.

 

 

در این مرحله اطلاعات کاملی را قوانین و مقررات و همچنین اطلاعات واردشده توسط شما نمایش داده می‌شود که پس از تکمیل موارد خواسته شده در کادر پایین صفحه و تائید اطلاعات توسط شما به مرحله بعد راه می‌یابید.

 

در مرحله آخر شناسه کاربری ساخته‌شده برای شمارا نمایش می‌دهد و ضمن آن به شما اطلاع می‌دهد که پسورد و دستورالعمل‌های تکمیلی به پست الکترونیک که در مراحل قبل وارد کرده‌اید ارسال می‌گردد.

 

 

پس از ارسال ایمیل توسط این سامانه وارد کاربری خود شوید. در این صفحه نام کاربری و پسورد دریافت شده توسط ایمیل را وارد نمایید و در مرحله بعد با پاسخ دقیق به سؤال خصوصی که در مرحله ثبت‌نام انتخاب نموده‌اید و پسورد جدید را انتخاب و تأیید نمایید و در آ‎خر شما می‌توانید وارد پنل ایرنیک شوید.

برچسب‌ها:, ,

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'check_theme_xyz' not found or invalid function name in /home/vascoitc/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288